Balzsamos sült kacsa
A sütés előtti nap a kacsát belülről alaposan bedörzsöltem majoránnával, majd kívülről vékonyan bespricceltem balzsamecettel. (Ha nincs otthon ilyen pumpás spray formában kapható ecetünk, kézzel is bedörzsölhetjük.) Sütés előtt egy órával besóztam az állatot kívül és belül, majd a vastagabb zsírréteget takaró – melle, combok töve, farok környéke – bőrt bevagdostam. Tepsiben sütőrácsra tettem a kacsát, egy kis vizet öntöttem alá, majd betakartam fóliával. Mehetett be a kemencébe, majd jó két óra múlva leszedtem a fóliát, aztán előbb a hát, utána a melle felőli oldalát sütöttem 10-15 perc alatt pirosra. Hozzá köretként a savanyú káposztát szétterítettem egy tepsiben, megszórtam kevés borssal, tetejére terítettem a viszonylag száraz és vékony sonkaszeleteket. Ezt félóráig fólia alatt pároltam, majd tíz percig anélkül pirítottam a kemencében. Tálaláskor a kacsa és a káposzta mellé a helyben sütött kenyérféleségekből ettünk, és száraz fehérbort ittunk hozzá.
Majdnem hamuban sült cipó, lepény meg bodag
Legelőször is kenyértésztát készítettem: kis cukrozott tejben megfuttattam az élesztőt, hozzákevertem a
liszthez, sóhoz, és annyi vizet adtam hozzá, hogy a dagasztás közben a tészta elváljon az edény falától. Jó
félórányi kelesztés után a tészta negyedéből kis cipót formáztam, a többiből gyerekökölnyi részeket szaggattam.
További félórás kelés után a cipó mehetett a kemencébe, a jókora pogácsányi tésztákból pedig kézzel széthúzogatva lepényeket készítettem. Néhányat bekentem kacsazsírral, megszórtam köménnyel, és
mikor kisültek, zúzott fokhagymát meg tejfölt tettem rájuk. A bodaghoz a lepényeket a káposztás pacalnál
használt kolbászhússal töltöttem meg, majd kemencében fél óra alatt kisütöttem. Önmagában, de köretként is finom eledelek.