Tarajos leves
Ez a kakas valami gyönyörűséges volt! Megkopasztva, kibelezve nyomott 4,5 kilót, s ennek ellenére nem volt öreg, legalábbis a sarkantyúja alapján biztos nem volt idősebb egyévesnél. Ezt azért jó tisztázni, mert ettől függ, hogy mennyi időt kell főzni, mennyi idő alatt puhul meg. Raktam is egy jó kis tüzet a bogrács alá, s míg megfelelő parázs lett, addig darabjaira vágtam a kakast.
Hideg vízben feltettem főni, megsóztam, s amikor kis idő múlva feladta a habját, a szokásos módon leszedegettem. Ezután a tisztított répát, a petrezselyemgyökeret, a zellert, a paprikát, a paradicsomot, egész borsot, az egész vöröshagymát
s a fokhagymát is beleraktam. Az egész burgonyákat meg a káposztát akkor adtam hozzá, mikor a hús már félig megfőtt. Ezeknek elég maximum fél óra, hogy átpuhuljanak. A legvégén került bele a karfiol, azt elegendő pár percig párolni.
Májas derelye
Miközben a hús lassan főtt, addig a lisztből, a tojásból,
az olvasztott vajból és annyi vízből, amennyit felvesz, összeállítottam a nem túl puha derelyetésztát, melyet félretettem pihenni. Ez idő alatt a felkockázott vöröshagymát egy kis zsiradékon üvegesre pároltam, hozzáadtam a csirkemájat, sóztam-borsoztam, és jó adag majoránnával ízesítettem. A lényeg, hogy a májat csak addig szabad pirítani, míg éppen átfő, vagyis már nem véres, de még puha. Így tudtam egy egyszerű krumplitörővel pépesre nyomkodni, s ez lett a derelye tölteléke. A tésztát vékonyra nyújtottam, kör alakú formákat szaggattam ki belőle, ezek közepére egy-egy kanál májat tettem, majd a szüleimtől kapott tésztatáska-készítő berendezéssel formás derelyéket alakítottam. A derelyét érdemes külön sós vízben kifőzni, különben a tiszta húslevesnek búcsút mondhatunk. Az utolsó pillanatban még aprított petrezselyem zöldjével meghintett levest a kifőtt derelyékkel ettük. Az önmagában is gazdag étel egészen pikáns lett, mikor a batyut kanállal felvágva a fenséges ízek elszabadultak a tányérban! A kakas taraját egyik fiam stoppolta le, magam az egyik kaparóját – lábát – szereztem meg…