Óriás húsos tésztatáska
Nem tudom miért – nem is keresem a magyarázatot –, de ahogy öregszem, egyre inkább szeretem a tésztaféléket. Enni és készíteni is. Persze nem az édes
sütemények vonzanak, hanem a sós, húsos variációk. És persze azok játszanak kitüntetett szerepet, amelyeket a füstös konyhában is felhasználhatók. Talán nem csak számomra újdonságok ezek, ugyanis nem hiszem, hogy sok társam dobál tésztába bugyolált húsokat, zöldségeket, sajtokat a parázsra, grillrácsra. Hát én mostanában megteszem. Az egyik legjobban sikerült változatról írok most – melyet persze a konyhai sütőben is megsüthetünk.
Először a tésztát készítettem el, mivel kelnie kell. A langyos tejben egy kiskanálnyi cukorral megfuttatott élesztőt a liszttel, az elmorzsolt vajjal és egy csipet sóval összedolgoztam, aztán mehetett félre a langyos, napsütötte padkára. (Le kell takarni, máskülönben kiszárad a felülete!) Közben elkészítem a csirkés tölteléket.
Jöhetett a tészta! Nem ördöngös dolog: a megkelt cipót négybe vágtam, egyenként elnyújtottam, úgy fél centi vastagságú kört formázva. Ezek felét megtöltöttem a tejfölös csirkés raguval, gombát szeltem rá, megszórtam aprított petrezselyem zöldjével, aztán a tészta másik felét ráhajtottam, a széleket lenyomkodtam, hogy a szaft ne tudjon kifolyni. A másik táskát megkentem sűrített paradicsommal, megszórtam
kukoricával, kockára vágott sonkával, gombával és a megreszelt sajttal. Kiraktam paradicsomkarikákkal, egy kis só, sok bors következett, majd az ömlesztett sajtot nyomtam rá. Visszahajtottam a tésztafedelet, lenyomkodtam – és kész.
Egy nagy tepsit (vaslap, tárcsa is jó) vékonyan megkentem olajjal. Beletettem a négy húsos táskát, és nagyon kicsi parázs felett megsütöttem úgy, hogy le is
fedtem a tésztát. A lényeg, hogy felülről is érje hő, és hogy lassan, nagyon lassan süssük, így lesz ideje a tölteléknek is átpárolódni! Mikor az egyik fele barnára sült, akkor kell átforgatni és a másik oldalát is sütni. Melegen isteni, főként, ha egy jó korsó sört gurítunk le mellé.
Csirkés töltelék
A csirkés töltelékkel kezdtem, mert azt egy kicsit átpirítom, mielőtt a tésztába tölteném. A grillrácson, egy serpenyőben kevés olajon megfuttattam a vékony csíkokra vágott húst. Amikor fehérre sült, apróra vágott fokhagymát, sót, borsot, majd egy pohár tejfölt öntöttem rá. Még egy percet rotyogott, és már készen is volt.